B1/B2 – Ticari veya Turistik Ziyaretçi Vizesi

Vize Hakkında Genel Bilgi
Bu ziyaretçi vizesi, mesleki toplantılar veya konferanslar gibi ticari amaçlar (B1) ya da tatil veya aile ziyareti gibi turistik amaçlar (B2) ya da bunların her ikisini de kapsayan nedenlerle (B1/B2) Amerika Birleşik Devletleri’ne en fazla 6 ay süreyle gitmek isteyen kişilere verilen bir vize türüdür.
Ailece Yapılan Başvurular
Her aile üyesinin başvurusu ayrı olarak incelenir. Her aile üyesine, kendisinin yaptığı başvuru temelinde ayrı bir vize verilir.
Çalışmaya/ Eğitime Uygunluk
Genel olarak, B1/B2 vizesine sahip adaylara çalışma ya da eğitim izni verilmez.
İstisna: A.B.D.’de eğlence veya tatil amacıyla bulunan bir kişi okula kayıt yaptırırsa, statüsü B2 olarak sınıflandırılabilir. Örneğin, seyahatin asıl amacı turizm ise, yarı zamanlı dil kursu B2 olarak sınıflandırılabilir. Akademik programların sınıflandırılması İç Güvenlik Bakanlığı’nın sorumluluğundadır.
Kalma Süresi:
Vizenin verilmesi Amerika Birleşik Devletleri’ne giriş yapılabileceği garantisi anlamına gelmez. Sınır kapısında bulunan Gümrük ve Sınır Koruma Memurluğu (CBP) görevlileri seyahat eden kişinin Birleşik Devletler’e girip giremeyeceğine ve ne kadar süre kalabileceğine karar verir. Vizenin geçerlilik süresi A.B.D.’de ne kadar kalınabileceğini göstermez. Başvuru sahibinin vizesi 10 yıl geçerli olabilir, fakat izin verilen kalma süresi genelde 6 aydan uzun olmaz. Vizenin geçerlilik süresi, basit olarak, kişilerin Birleşik Devletler’e seyahat edebilecekleri ve giriş başvurusunda bulunabilecekleri dönemi gösterir.
Not: Öğrenci ve yeni mezun durumdaki kişilerin başvurdukları vize türü ne olursa olsun en güncel transkriptlerini (not dökümü) ellerinde bulundurmalari onerilir.