F1 – Öğrenci Vizesi

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan üniversite, akademik enstitüler, dil okulları, ilkokul ve ortaokul kurumlarında eğitim almak isterseniz F1 vizesine başvurmanız gerekmektedir. Yabancı öğrenciler devlet ilköğretim okullarında (8. sınıfa kadar 5-14 yaş aralığı) veya yabancı dil eğitimi gibi devlet destekli yetişkin eğitim programlarında öğrenim görmek amacıyla F1 vizesi alamazlar. Devletin ortaöğretim okullarında (9-12. sınıflar, 14-18 yaş aralığı) eğitim görenlere en fazla 12 ay süreli vize verilebilir. Başvuru sahipleri vize işlemlerini başlatmak için bu eğitimin tüm masraflarını ödediklerini ve devlet desteği olmadan eğitim göreceklerini kanıtlamak zorundadırlar. Belirtilen şart ve kurallar özel ilköğretim ve ortaöğretim okulları için geçerli değildir. Özel okullar I-20 formunu düzenledikleri takdirde başvuru sahipleri F1 vizeye müracaat edebilir.
Aşağıdaki durumlarda F1 vizesi almanız gereklidir:
Katılacağınız programın haftalık ders saat sayısı en az 18 saatse,
Eğitim göreceğiniz programdan akademik kredi kazacaksanız veya mezun olmak için bu programa katılmanız gerekiyorsa,
Kayıtlı olduğunuz uzaktan eğitim programının parçası olarak A.B.D.’de kısa süreli ve haftalık ders saati 18’den fazla olan bir eğitim alacaksanız.
Başvuru sahipleri öğrenci vizelerinin eğitim programlarının başlama tarihinden en fazla 120 gün önce onaylanabileceğini dikkate almalılardır. Eğer başvuru sahipleri I-20 formu üzerinde belirtilen program başlangıç tarihinin 120 gün öncesinden daha da erken başvuruda bulunurlarsa konsolosluk yetkilileri bu başvuruları onaylayabilecekleri yasal tarihe kadar bekletme hakkına sahiptir.
Öğrenciler A.B.D. İç Güvenlik Bakanlığı yönergeleri uyarınca A.B.D.’ye I-20 formu üzerinde belirtilen program başlangıç tarihinden en fazla 30 önce giriş yapabilirler. Lütfen seyahat planınızı yaparken bu tarihi dikkate alınmslidir
Yeni başlayan öğrenciler A.B.D.’ye izin verilen yasal tarihten (program başlangıcından 30 gün önce) daha erken giriş yapmak isterlerse B-2 ziyaretçi vizesine başvurmaları gerekmektedir. Seyahat eden öğrenci A.B.D.’ye giriş yaparken gümrük denetçilerine seyahat amacını net bir biçimde anlatmalıdır. Ülkeye turist vizesiyle giriş yapmış olan öğrenciler eğitimlerine başlaman önce statü değişikliği yapmak zorundadır
Mevcut eğitimlerine devam eden öğrenciler yeni bir tür vizeye istedikleri zaman başvuru yapabilir. Bunun için gereken şartlar öğrencilik durumlarının devam etmesi ve SEVIS kayıtlarının güncel olmasıdır. Eğitimleri devam eden öğrenciler A.B.D.’ye derslerinin başlamasından önce diledikleri zaman giriş yapabilir.
Ayrica F1 vizesi sahibi kisiler eslerini de F2 statusu ile Amerika’ya getirme olanagina sahiptirler. Ayrintili bilgi icin bize ulasabilirsiniz.
Çalışma İzni ile alakali onemli not:
Öğrenciler eğitimlerinin ilk yılında kampüs dışında çalışamazlar. Eğer üniversite izin verirse, öğrenci kampüs içinde çalışmayı kabul edebilir. Öğrenci statüsündeki ilk yıldan sonra öğrenciler kampüs dışında çalışma izni almak için USCIS’e başvuru yapabilir. Daha fazla bilgi için bizimle irtibat kurabilirsiniz.