E1, E2 – Tüccar | Yatırımcı Vizesi

Göçmen olmayan Tüccar (E1) veya Yatırımcı (E2) vizesi, Amerika Birleşik Devletleri ile ticari antlaşmaya dahil ülke arasında hizmet veya teknoloji ticareti dahil çeşitli operasyonları yürütmek veya başvuru sahibinin yatırım yaptığı bir şirketin operasyonlarını geliştirmek, yönetmek üzere gelen veya önemli bir miktarda sermaye yatırımı yapacak olan basvuru sahipleri icin saglanır.
Tüccar Vizesi (E-1)
Başvuru sahibi A.B.D. ile ticari anlaşması olan ülkelerden birinin vatandaşıdir. Başvuru sahibinin temsil ettiği şirket anlaşmalı ülkeye aittir. Turkiye de bu listdeki ulkelerden biridir. Yapılan uluslararası ticaret yeterince büyük çaplı olmalıdır, yani diğer bir deyişle hatırı sayılır miktarda ve sürekli olmasi gerekmektedir. Ticaret esas olarak A.B.D. ile anlaşmalı ülke arasında olmalıdır. Diğer bir deyişle yapılan ticaretin %50’den fazlası A.B.D. ile başvuru sahibinin vatandaşı olduğu ülke arasında olmasi bir gereklilik tasir. Ticaret, malların, hizmetin ve teknolojinin uluslararası takası anlamına gelir. Ticareti yapılan öğelerin ünvanı bir partiden diğerine geçmelidir.Başvuru sahibi denetleyici ya da idareci bir pozisyonda olmalidir ki bu tip vizeye basvurabilsin.
Yatirimci vizesi (E-2)
E2 vizesi, yani uluslararası anlaşma yatırımcı vizesi, özellikle yatırımcının Amerika’da iş sahibi olmasını öngörmektedir. İş sahipliği, başvuranın tek başına sahip olduğu şahıs şirketi ya da şirketin çoğunluk hissesine sahip ortak şeklinde olabilir. Bir çok ülkedeki yatırımcı vizelerinin aksine, E2 yatırımcı vizesinde şirkette/işletmede Amerikan vatandaş(lar)ının herhangi bir oranda hisseye sahip olma zorunluluğu yoktur. Bu vize kategorisinin bir başka avantajı da, E2 vizesini bir kere aldığınızda, yatırımcı tarafından işletmenin Amerika’daki statüsü vizenin gereklerine uygun olarak korunduğu müddetçe, yani işletme gerçek, çalışıyor ve yatırımcının ailesi ile birlikte geçimini sağlayacak miktardan daha fazla kazanıyor olduğu müddetçe, herhangi bir süre kısıtlaması olmaksızın yani süresiz olarak yenilenebilme potansiyeline sahip olmasıdır.
E vize sahipleri ticari statülerini korudukları müddetçe Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayabilirler. Başvuranın eşi ve 21 yaşın altındaki evlenmemiş çocukları, milliyetlerine bakılmaksızın, asıl başvuru sahibine eşlik etmek üzere E vize başvurusu yapabilirler. E vize sahiplerinin eşleri, Amerika Birlesik Devletler’inde çalışma izni için başvuru yapabilirler.